با شروع به کار چت جی پی تی (Chat GPT) باید منتظر چی باشیم؟

اشتراک گذاری
چت جی پی تی

غوغای حضور chatGPT و استفاده از هوش مصنوعی در اینترنت سر و صدای فراوانی در بین فعالین حوزه های مختلف اینترنتی ایجاد کرده است.
از هر سویی حرف و مطلبی به گوش می رسه که با اومدن هوش مصنوعی فلان شغل دچار مشکل میشه و کسب و کارهای اینترنتی با اتفاقات خاصی رو به رو می شن و حتی برخی معتقدند که دوران گوگل و سئو هم به سر اومده و باید منتظر نوع جدیدی از مارکتینگ در حوزه اینترنت باشیم.
در بین انبوهی از مقالات که در حوزه چت جی پی تی منتشر شده، بیشتر روی روش های کار با این تکنولوژی و حواشی آن پرداخته شده و کمتر به نقطه اثر و سمت و سوی این ماجرا پرداخته شده است.
از همین رو حاصل مطالعات نگرش نو را با رویکردی جدید به همراه پاسخ به سوالات زیر با شما در مقاله ای تحلیلی در میان گذاشته ایم.
مشتاق مطالعه نظرات شما در این مورد هستیم .

چت جی پی تی
در این مقاله به مباحث زیر می پردازیم

مقدمه تاثیر چت جی پی تی (chatGPT) روی آینده و تکنولوژی

در صحبت های خودمونی با هر کسی که به نوعی با اینترنت و وبسایت ها سر و کار دارند اعم از دوستان و آشنایان ، اقوام ، مدیران وبسایت ها و حتی همکاران سئوکار یک سردرگمی خاصی نسبت به رویداد تکنولوژیک جدیدی که در حال وقوع است و به نام چت GPT (Chat GPT) معروف شده است ، دیده می شود. بعضی معتقد هستند که با شروع به کار چت جی پی تی (Chat GPT) ، بحث دیجیتال مارکتینگ ، سئو و حتی آینده موتور جستجوی گوگل در ابهام قرار گرفته و به نوعی به چالش کشیده شده است .
نگرش نو در مقاله ” با شروع به کار چت جی پی تی (Chat GPT) باید منتظر چی باشیم؟ ” تصمیم دارد از زاویه ای دیگر به چت GPT (Chat GPT) نگاه کند و تصمیم دارد مخاطبین خود را با حالات مختلفی که ممکن است در آینده نزدیک یا دور رخ دهد آشنا کند.
در مقاله ” با شروع به کار چت جی پی تی (Chat GPT) باید منتظر چی باشیم؟ ” قصد داریم تاثیرمبحث چت جی پی تی (Chat GPT) را در آینده تکنولوژی به صورت واقع گرایانه و به دور ازهر نوع تعصبی موشکافی کنیم و تا حد ممکن نسبت به آینده ای که برای کاربران اینترنت در حال وقوع است مطلع شویم.

چت جی پی تی (Chat GPT) چیست ؟

به ساده ترین و خلاصه ترین شکل می توان گفت ، این تکنولوژی بر اساس هوش مصنوعی و با استفاده از بات به درخواست های کاربران پاسخ می دهد.
با عضویت در وبسایت chat.openai.com که تنها اطلاعات اصلی که برای ثبت نام نیاز دارد یک شماره تلفن همراه است ، می توانید درخواست های خود را با یک هوش مصنوعی در میان بگذارید و یک بات با تکیه بر تجزیه و تحلیل های کامپیوتری و یک بانک اطلاعاتی قوی پاسخ هایی را در اختیار شما می گذارد.
البته شماره تلفن های همراه ایرانی در این سیستم کار نمی کنند.ولی حل این معضل راه کارهایی دارد که الان در موضوع بحث ما نیست.

چه نوع درخواست هایی را با چت GPT می توان در میان گذاشت؟

در حد ادعای متخصصان شرکت ارائه دهنده هر سوال و درخواستی را می توان با این بات ها در میان گذاشت. ولی در حال حاضر که هنوز عمر چندانی از بروز این تکنولوژی نگذشته مشخص شده است که درخواست های “کد برای برنامه نویسان”، “حل معادلات ریاضی” ، “درخواست متن های مقالات با موضوعات مختلف” و “تجزیه تحلیل های اطلاعات قبل از سال 2021 ” را با پاسخ های خوبی جواب می دهد.

آیا تکنولوژی به کار گرفته شده در چت جی پی تی نوظهور است؟

پاسخ به این سوال از نقطه نظرات متفاوت هم بله است و هم خیر.
چرا خیر :
استفاده ازهوش مصنوعی و بات تکنولوژی نوظهوری نیست. بسیاری از کانالها در شبکه های اجتماعی سالهاست که مبتنی بر پاسخگویی بات ها می باشند.
اکثر وسایل الکترونیکی پر کاربرد و در دسترس عموم هم به نوعی از تکنیک های ساده یا پیچیده هوش مصنوعی استفاده می کنند مثل سیستم شماره گیری صوتی در اکثر تلفن های هوشمند فعلی.
چرا بله :
اینکه مخاطبین بتوانند بدون محدودیت و در بازه بزرگی از موضوعات ، درخواست های متنی خود را ارئه دهند و پاسخ بگیرند و حتی از سیستم تقاضای بهبود پاسخ نمایند، مطلب نو و جالب توجهی است.
علاوه بر این در نگارش این درخواست ها بحث زبان های رایج دنیا نیز لحاظ شده است و فارسی هم در بین این زبان ها گنجانده شده است. این جهان شمولی زبان های رایج ، نو نیست ولی بسیار قابل توجه است.

صاحبان چت جی پی تی (Chat GPT) چه کسانی هستند ؟

در سال 2015 ، شرکت OpenAI توسط مالک توییتر، ایلان ماسک، ایلیا سوتسکور، وویچ زارمبا گرگ براکمن و سام آلتمن تأسیس شد. با این حال، در فوریه 2018، ماسک از هیئت مدیره کنار رفت تا از درگیری احتمالی آینده با تسلا جلوگیری کند. سم آلتمن مدیرعامل فعلی شرکت Chat Gpt است.
شرکت مایکروسافت (تاسیس شده توسط بیل گیتس) در آخرین اعلام سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری خود را به ده میلیارد دلار در این کمپانی افزایش داده است که حجم این سرمایه گذاری خود برملا کننده آینده احتمالی این تکنولوژی می باشد.

احتمال موفقیت فنی-تکنیکی پیش روی چت GPT چیست ؟

افراد و شرکت های موفقی در OpenAI مشارکت دارند که هر کدام به تنهایی در موارد مختلف ثابت نموده اند که بدون مطالعه کافی این حجم از سرمایه را درگیر نمی کنند.
سوابق کادر مدیریتی و سرمایه گذاران نشان می دهد که بدون نقشه راه درست و کامل گام در مسیری نمی گذارند، پس می توانیم حدس بزنیم که آینده چت جی پی تی (Chat GPT) از نظر تکنیکی به احتمال زیادی روشن به نظر می رسد.

احتمال موفقیت در بازاریابی پیش روی چت GPT چگونه است ؟

نگرش نو بر اساس دلایل زیر معتقد است که چت جی پی تی (Chat GPT) در گرفتن سهم عمده از بازار و تبدیل شدن به یک مرجع قابل اتکا، شانس چشمگیری نمی تواند داشته باشد و بعید است که ، حرف اول را در آینده ی اینترنت بزند.
1- رقبای این محصول (چت GPT) و این شرکت (OpenAI) غول های تکنولوژی هستند که بازار فعلی را در تصاحب نسبی با سهم بسیار بالا دارند و چنانچه کمترین خطری برای تسلط بر بازار را حس کنند با داشتن ثروت مالی و متخصصان درجه یک در شرایط فعلی در این زمینه سکوت کرده اند و کنار نشسته اند ودر زمان لازم ممکن است محصولی را رونمایی کنند که مشتری پسندتر باشد و جایی برای قدرت نمایی برای محصول چت GPT باقی نمی گذارد.
2- پولی شدن خدمات چت جی پی تی (Chat GPT) یک امکان واقعی است که هیچ صاحبنظری آنرا به قوت رد نکرده است. این امکان نزدیک به واقعیت علاوه بر نگرانی دائمی اجازه اتکا و اطمینان عموم مردم را برای استفاده ی دائمی روی این محصول را در شرایط حداقلی نگه می دارد.
3- همیشه محصولات جدیدتر و منطبق بر تکنولوژی برتر در گرفتن سهم از بازار موفق نیست و چگونگی ارائه تکنولوژی نقش به سزایی در موفقیت محصول دارد.
مثال های متعددی برای اثبات این ادعا وجود دارد،
عینک گوگل. تلفن آمازون فایر. گوگل پلاس. فولکس واگن فایتون. سامسونگ گلکسی نوت 7
و یا از همه نزدیک تر بررسی شرایط و موفقیت فعلی شرکت متاورس با فیس یوک را ببینید و ملاحظه کنید. پول کمی هم هزینه نشد، میلیارد ها دلار هزینه شد ولی چه اتفاق بزرگی در تکنولوژی و رویکرد مخاطبین افتاد؟
4- شخصیت صاحبان پشت پرده این شرکت (ایلان ماسک و بیل گیتس) بیشتر جنبه دافعه دارد تا جاذبه. شرایط شرکت توئیتر پس از حضور ایلان ماسک را بررسی نمایید که از نظر سهم از بازار چه شرایطی را دارد؟

علیرغم تمام این دلایل ، پیشنهاد می کنیم که همه دست اندرکاران تکنولوژی به صورت دائم محصول چت GPT را تحت بررسی نگه دارند.
چت جی پی تی (Chat GPT) به صورت بالقوه امکان رشد لگاریتمی دارد و ممکن است دیر یا زود نقش تاثیرگذاری در بازار ارئه نماید.

تاثیر چت GPT (چت جی پی تی) روی آینده تکنولوژی اینترنتی چگونه است ؟

در گذشته نه چندان دور تعداد انگشت شماری از تکنولوژی ها وجود داشتند که به بازار عرضه شدند و در گمنامی و بدون صدا آمدند و رفتند ولی اثری از خود به جا گذاشتند که بعدها میلیارد دلاری ثروت با استفاده از همان ایده ها جا بجا شده است. مثلا بحث مکالمه روی بستر اینترنت روی اپلیکیشن وایبر یکی از اولین اپ های این خدمت بود که با کیفیت بسیار خوبی هم کار می کرد.
دقیق نمی دانم که سرنوشت اپلیکیشن وایبر به کجا انجامید ولی میدانم خود من که یکی از مصرف کنندگان این اپلیکیشن بودم در حال حاضر با داشتن جایگزین های متنوع و رنگ به رنگ با کارآیی ها و کیفیت های متنوع اصلا نیازی به وایبر احساس نمی کنم و این خاصیت تکنولوژی است .


سرنوشت چت جی پی تی (Chat GPT) در گرفتن سهم از بازار هر چه که باشد ، توقع مخاطبین و کاربران اینترنتی را به سطح بالاتری ارتقاء داد و به زودی بازار پر میشود از ابزارهایی (وبسایت ها و اپلیکیشن ها) که با استفاده از هوش مصنوعی و بات ها به کاربران خود خدمات می دهند.
این سرنوشت حتمی آینده نزدیک تکنولوژی های ارتباطی و اینترنتی است .
به زودی شاهد یک انقلاب و همه گیری در این صنعت خواهیم بود و چه بخواهیم و چه نخواهیم نام چت جی پی تی (Chat GPT) به عنوان آغازگر این جهش تکنولوژیکی ثبت شده است و کمپانی open AI قفل عمومی استفاده کردن در سطح عموم مردم را شکسته است.
در مقاله ” با شروع به کار چت جی پی تی (Chat GPT) باید منتظر چی باشیم؟ ” به مخاطبین خود وعده می دهیم که
به سرعت منتظر روزهایی باشید که برای کارهای ساده تا فوق العاده پیچیده از اپلیکیشن هایی استفاده می کنید که با تکیه بر هوش مصنوعی و بات ها نیازهای مردم عادی را رفع می کنند.

تاثیر چت GPT روی مشاغل آینده چگونه است ؟

با حضور هوش مصنوعی و استفاده از بات ها بسیاری از مشاغل که وابسته به دیتابیس های (بانک های اطلاعات) کوچک یا عظیم هستند به زودی دچار تحول می شوند.
دور نبینید روزگاری را که مردم برای ویزیت شدن پزشکی مقابل یک کامپیوتر یا گوشی تلفن هوشمند قرار بگیرند و علائم بیماری خود را وارد کنند و سیستم با کمک هوش مصنوعی لیست آزمایش های موردنظر را به مخاطب خود ارائه دهد.
یا سیستم هایی که با کمک هوش مصنوعی به عنوان روانشناس و روان درمانگر با مخاطبین ارتباط برقرار می نمایند.
اگر این پیش بینی ها برایتان دور از ذهن به نظر می رسد ، به خاطر بیاورید که در گذشته نه چندان دور مردم برای ساده ترین خدمات بانکی چه مدت در صف باجه های شعب بانک معطل می ماندند و الان به یک خاطره تبدیل شده است.
دامنه این تغییرات در انواع جنبه های زندگی دیده خواهد شد.از قصه ی شب برای کودکان تعریف کردن تا کسب انواع اطلاعات و مشاوره ها و تحصیل و آموزشگاه ها و دانشگاه ها ، انواع اپلیکیشن های موبایل و نرم افزارهای کامپیوتری و هزاران فعالیت دیگر همگی دچار تحولی چشمگیر خواهند شد.
حضور هوش مصنوعی و دسترسی به بانک های اطلاعاتی به صورت عمومی چنان تحولی را در صنایع و بعضی از مشاغل مختلف ایجاد می کند که به زودی نسل کنونی این تجهیزات و مشاغل به تاریخ خواهند پیوست و انسان ها بیشتر نقش حمایتی و نظارتی را برعهده خواهند داشت.

نقش چتGPT (چت جی پی تی) برای آینده سئو چگونه است ؟

اینکه گوگل همچنان تک سوار موتور جستجوی عالم باشد یا رقیب دیگری بتواند این غول تکنولوژی را از اسب قدرت پیاده کند و موتورجستجوی دیگری درعرصه اینترنت ظهور پیدا کند، تفاوت چندانی در ماهیت کار سئو پیدا نمی شود.
چرا که همچنان مردم برای رفع نیازهای روزمره خود باید بتوانند جستجو کنند و نتایج قابل قبول دریافت کنند .
تولید کنندگان محتوا هم در وبسایت ها برای کسب رتبه در هر موتورجستجویی در تلاش خواهند ماند.
اگر فرض کنیم که هوش مصنوعی به کمک بانک های اطلاعاتی ساختار الگوریتم های جستجو را دچار تحول کرده باشد ، همچنان 2 نکته زیر پابرجا خواهند ماند.
– هوش مصنوعی تنها می تواند روش جستجو را تغییر دهد و در ماهیت جستجو تغییر چندانی ایجاد نخواهد کرد.
– رابطه موتورجستجو و جستجوگر به طور تام و تمام تابع قواعد کامپیوتری نیست. به خاطر داشته باشیم که موتورجستجو قابل برنامه ریزی است ولی یک طرف این رابطه انسان ها به عنوان جستجوگر قرار دارند و به هیچ عنوان هیچ الگوریتم از پیش تعیین شده ای را نمی پذیرند .
تجربه به ما ثابت کرده است در قسمت انسانی این رابطه فقط تجربه و رفتار شناسی افراد می تواند در ایجاد پاسخ های صحیح نقش بسزایی ایجاد کند و باید باورکنیم که موتورجستجوگر گوگل با سالها تجزیه و تحلیل و رفتارشناسی در انواع جستجو بهترین الگوریتم ها را کشف و اختراع کرده است.
با اطمینان می توان گفت که در سالهای پیش رو ، الگوریتم های سئو با تغییرات معمولی و روتین، همچنان پابرجا خواهند بود.

نتیجه گیری

در نهایت با مطالعه مقاله ” با شروع به کار چت جی پی تی (Chat GPT) باید منتظر چی باشیم؟ ” می توان نتیجه گرفت که چت جی پی تی گام تعیین کننده ای در رشد دنیای تکنولوژی ارتباطات و اینترنت برداشته است که می تواند ، ساختار زندگی انسان ها را متحول سازد ولی سرنوشت خود این شرکت ، به واسطه ی این تکنولوژی همچنان در هاله ای از ابهام است.

اشتراک گذاری
4 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها